Selo Čukljenik-pl.dom „Preka Voda“ Kukavica
Dužina trase – 12,8 km
Ukupni uspon – 980 m
Najniža tačka – 389 m
Najviša tačka – 1319 m
Kondiciona težina – 4/10
Tehnička težina – 2/10
Do sela Čukljenik može da se dodje bilo kojim vozilom (put je asfalt), od kraja sela (tačnije od crkve) se krece makadamskim putem.Prosečan prelazak staze od Čukljenika do doma je 3,5 sati. Celom stazom se prostire četinarska i borova šuma. Kukavica je veoma bogata izvorima. Planinarski dom „Preka voda“ se nalazi oko 550m vazdušne linije JI od najvišeg vrha planine, Vlajna 1442m n.v. Dom je zidani, spratni objekat koji je građen 1939/40. g. i s ponosom možemo navesti da je to najstariji planinarski objekat na srpskim planinama i koji je uvek bio i ostao planinarski. Obnavljan je 1951. i 1972. g. Od tada se redovno održava i obnavlja, koliko to dozvoljavaju finansijska sredstva. Dom ima električnu energiju, fiksnu tel. vezu 016/255-604, tekuću vodu, odgovarajuće prostorije za spavanje, spremanje hrane i boravak. U prizemlju objekta pored kuhinje i trpezarije su TV sala, soba domara i sanitarni čvor sa dve tuš kabine i tri WC. Na spratu su 7 soba za spavanje sa ukupno 34 ležaja, a broj ležaja po sobama je : 2×2,3×4,1×8 i 1×10. U pomoćnom objektu su dve sobe sa po 10 ležaja a u podrumskom delu sagrađena je pekara. U potkrovlju doma su postavljena 30 kreveta i u njima se može noćiti u letnjem periodu. Dom se greje na drva u prizemlju i radijatorima na struju, spavaće sobe na spratu. U domu se mogu koristiti pansionske usluge iz predhodni dogovor.
Dom je otvoren u dane vikenda, državnih praznika i po potrebi. Od decembra do marta otvara se po potrebi. Do doma „Preka voda“ moguće je doći putničkim kolima ili autobusom do sela Čukljenik preko Leskovca (16km asfalt), od dakle ime 3,5 časa pešačenja markiranom stazom uz Čukljeničku reku ili preko Šiljegarnika i Repušnice. Drugi pristup je preko Vladičinog Hana do sela Brestovo (9km asfalt), od dakle se ide pešice oko 3 časa. Postoje i markirane staze od hotela „Vlaina“ na Jasičkom ravništvu i od Vučja. S obe strane je moguće doći do doma samo terenskim vozilom. Od doma se mogu praviti izleti do najvišeg vrha Kukavice, Vlajna 1442m n.v., do lovačkog doma JP „Srbija šume“ na Furništu, kanjona reke Vučjanke i kraće šetnje po grebenu planine Kukavice.
Ne bi bilo loše da dopunite informacije osnovnim parametrima o treku kako smo to uobičajili ovde na sajtu, ponekom fotografijom i sa još malo informacija koje bi ljudima mogle biti od koristi. Ovako opasno liči na razne inostrane sajtove gde se sakupljaju trekovi šturo, bez ikakvih dodatnih informacija (a upravo to je do sada bila ključna komparativna prednost Staza i Bogaza u odnosu na njih).
Naravno, toplo pozdravljam priključenje svakog novog autora aktivnom radu na obogaćivanju naše baze (i kamo sreće da nas je još i više), ali mislim da je vrlo bitno da nastavimo da negujemo kvalitet umesto kvantiteta.
Iskreno, prvi put sam zeleo da postavim trek 🙂 zato je ovako kratko ispalo…zelim da se pojavi u bazi tj kada se ode na deo o planini kukavici da se pojavi moj trek na mapi. Nisam hteo ovakav clanak…Upravo sada prepravljam i stavljam sve potrebne detalje
Pojavio se neki mali tehnički problem sa poluautomatizovanim prikazom novih trekova na karti, ali nadam da ćemo ga u dogledno vreme rešiti. Inače se svaki trek nalazi u bazi – kada izlistaš područje Kukavice i listingu trekova („sadržaj po oblasti“ na levom stupcu) videćeš da je sve tu istog trenutka kada ti klikneš na Objavi.
Miloše, pogledaj http://www.stazeibogaze.info/srbija/juzna-srbija/kukavica/ i videćeš da ti se sada postavljeni trek korektno prikazuje na oblasnoj mapi, a i u samom članku ima visinski profil, što ranije nije imao. U tom cilju sam morao da reprocesiram GPX datoteku koju si postavio, jer gpsies.com sajt koji si koristio za generisanje gpx-a očigledno sadržaje fajla ne formatira korektno – umesto treka, u datoteci se nalazio niz od preko 4000 tačaka (waypoint-a), tako da ga neke aplikacije kada se učita dotični GPX uopšte nisu videle, a neke su ga prijavljivale kao rutu između tih tačaka, a ne trek. Problem sam rešio tako što sam u Garmin Basecamp učitao tvoj gpx, uradio konverziju rute u trek, dodao mu visinske podatke o tačkama u treku (jer ni to nisi imao generisano), a zatim ga ponovo eksportovao. U svakom slučaju, toplo ti preporučujem da se upoznaš sa funkcionisanjem Basecamp-a i OziExplorer-a kao, po mom mišljenju, dve ključne aplikacije za manipulaciju GPS podacima.
Sad ostaje na tebi da malo obogatiš sam članak, bilo dodatnim tekstualnim opisom ili fotografijama. Ono što ja kao neko ko je ovim putem prolazio sa prošlogodišnjim „Južna Srbija“ 4×4 karavanom mogu da kažem jeste da je put praktično čitavom dužinom odličnog kvaliteta i da je univerzalno upotrebljiv – ne samo za pešake, nego i za bicikliste i vlasnike terenskih vozila. U pitanju je standardni pristup Kukavici iz smera Čukljenika.
Hvala puno na savetima i pomoći…imam jos dosta trekova sa kukavice tako da sad’ znam šta i kako treba da uradim što se tiče trekova 😉