PREKORNICA Studeno – Ćetni do – vrh Kula (10 km)

Dužina trase – 10 km
Ukupni uspon – 850 m
Ukupni spust – 130 m
Najniža tačka – 1210 m
Najviša tačka –1927 m
Kondiciona težina – 4/10
Tehnička težina – 6/10
Izvor pijaće vode – 0
Prekornica se nalazi severno od Danilovgrada i predstavlja još jednu, od planinara, bez razloga retko posećenu planinu. Njene južne strane odišu župskom klimom, dok visinski pojas iznad 1000 metara odlikuje izrazito kontinentalna. Zime su sa često velikim snežnim padavinama. Reljef ove planine je veoma raznolik sa strmim stranama po njenom obodu, dugim dolovima, izrazitim vrhovima i vrtačama. Zajedno sa takođe raznolikom florom i faunom, predstavlja interesantnu planinarsku destinaciju. U prilog ovome ide i činjenica da se u centralnom delu Prekornice, u mestu Studeno na nadmorskoj visini od oko 1210 metara, nalazi veliki planinarski dom kojim upravljaPlaninarski sportski klub ,,Prekornica,, iz Danilovgrada.
Do samog doma se stiže 23 km dugim, užim asfaltnim putem iz centra Danilovgrada. Od kružnog toka na ulazu u Danilovgrad kroz centar pratiti putokaze za manastir Ostrog i 500 metara nakon prelaska mosta preko reke Zete skrenuti desno i proći pored železničke stanice. Posle pružnog prelaza nastaviti dalje putem 700 metara do raskrsnice: levo za manastir Ostrog i desno prema planinarskom domu, odnosno za Studeno i odmah se prelazi mostić. Od njega, nakon takođe 700 metara je nova raskrsnica sa planinarskom tablom gde se skreće levo. Put vijuga uz veliki broj serpentina i posle pređenih oko 15 km se stiže do poslednje raskrsnice, prepoznatljive po velikoj razgranatoj bukvi u neposrednoj blizini. Ovde treba skrenuti desno i dom je oko 3,5 km dalje. Trek ovog puta možete skinuti ovde.
Od planinarskog doma se može praviti veliki broj planinarskih izleta, od kojih je najznačajniji uspon na najviši vrh ove planine – Kula (1927 m.n.v.). Na ovoj stranici će biti predstavljen opis uspona na vrh Kula u zimskim uslovima. Za razliku od njega, u uslovima bez snega postoji dosta blaža, bliža i lakša staza. U zimskim uslovima nije preporučljivo ići njom, jer krije pod snegom stenovita, često rebrasta udubljenja sa jako oštrim ivicama i mogu biti predmet povrede planinara.
Ne treba se začuditi ako na prilazu Studenom iz Danilovgrada, na 900 m.n.v. na tlu nema snega, a kod planinarskog doma zateknete sneg dubine i do pola metra.
Zato zimi, ukoliko planirate uspon na vrh Kula, obavezno ponesite punu zimsku planinarsku opremu. Od planinarskog doma peške nastavljate putem do Ćetnog dola kroz, prvo borovu, a odmah zatim bukovu šumu. Ovaj deo staze, dužine oko 3,5 km je dosta blag i prohodan.
Na ulasku u ovaj do, iznad njega sa desne strane se zapaža kupasti vrh Koljat. Nakon prolaska kroz pomenuti livadski do, ulazi se ponovo u šumu i nakon 2,5 km takođe šumskog puta sa blagim usponom se dolazi do raskrsnice, odnosno račvanja.
Desnim putem se nastavlja za Morakovo i Nikšić (stari put za Nikšić), a levim se vrši uspon na vrh Kulu. Nedaleko od ove raskrsnice se iz niske bukove šume ulazi u šumu retke vrste bora – munike (relikt i endemit Balkanskog poluostrva). Uspon postaje sve strmiji, staza uža, a vrh Kula sve bliži.
Vidan je i kuloar uz koji je potrebno izvršiti uspon.
Od podnožja kuloara do njegovog kraja na grebenu, morate preći visinsku razliku od oko 400 metara. Prolaz kroz kuloar je najteži, ali daleko najlepši deo staze. Predeli su sa nizom zanimljivih detalja, može se reći alpskih i sigurno će vas ostaviti bez daha.
Dešava se da u zimskim uslovima jedan deo staze kroz kuloar bude skoro zaleđen, tako da je u tom slučaju neophodna tehnička oprema. Kad izađete iz njega, na grebenu možete očekivati prelep pogled na okolne planine: Maganik, Kapu Moračku, Sinjajevinu, Komove, Durmitor, Žijovo, Lovćen, Garač i dr. Od mesta izlaska iz kuloara do vrha vas očekuje umeren uspon širokim grebenom na dužini od oko 200 metara.
VIDEO SA ZIMSKOG USPONA NA VRH KULA NA LINKU: http://youtu.be/GTIXnIUwLTQ
Komentari
Nema još komentara.