ZELETIN Jovova voda – vrh Plana (8,5 km)
Dužina trase – 8,5 km
Ukupni uspon – 960 m
Najniža tačka – 1320 m
Najviša tačka –2126 m
Kondiciona težina – 4/10
Tehnička težina – 4/10
Planina Zeletin se nalazi između doline reke Lim, desno od Andrijevice prema Murinu, zatim Visitora, Grebena, Kutske reke i Zlorečice. Ime je dobila zbog obilja vegetacije, odnosno zelenila. Od planinara je retko posećena planina, bez obzira što zbog svoje lepote i drugih potencijala to ne zaslužuje. Sastoji se od tri područja: Cecunskog Zeletina, čiji je najviši Drekin vrh (2112 m), zatim Ulotinskog Zeletina sa vrhom Goveđak (2039 m) i Goleša sa vrhom Plana (2126 m), koji je ujedno i najviši vrh Zeletina. Jedan od pristupa ovoj planini je od Andrijevice prema selu Kuti. Nakon oko 6 km asfaltnog puta se stiže do raskrsnice, gde se desno može ići prema selu Jošanica, odnosno Konjuhe, a levo prema selima Cecune i Kuti uz Kutsku reku. Nakon 1 km od pomenute rskrsnice je skretanje makadamskog puta levo sa asfaltnog za selo Cecune. Nakon još jednog pređenog kilometra po tom makadamskom putu, uz uspon i nekoliko oštrih lakat krivina se stiže do kuće Novoviće, gde se mogu parkirati vozila. Dalji uspon peške do Jovove vode je već opisan na sajtu stazeibogaze i možete ga videti ovde . Za sve one koji se upute ovom stazom prema vrhovima Goveđak i Plana, preporučuje se da na Jovovoj vodi obezbede celodnevnu količinu vode, jer dalje nema izvora.
Prvi deo staze od Jovove vode, nakon izlaska iz guste četinarske šume vodi proplancima iznad srušenih katuna do livada iznad sela Cecune i ispod samog prevoja zvanog Previja ili Stubica ispod Jerinje glave. Livadama, birajući blaži uspon se stiže na ovaj prevoj preko koga vodi skoro prokopan šumski put.
Put nastavlja desno krivudajući uz strmiji greben, koji takođe zovu Stubica, a kroz retku bukovu šumu. Nakon nekoliko stotina metara, njega smenjuje uska staza. Izlazak na livade nam označava mesto gde su nekad bili Uloški katuni. Zadržava se isti pravac kretanja duž livada i ubrzo se stiže do lokve zvane Blato.
U nastavku uskim pašnjačkim dolom dolazimo i do široke livadske zaravni. Kod bare i suvog bunara je raskrsnica staza, desno prema Ulotinskom katunu i pravo preko kose i dugog grebena za vrh Goveđak, do koga se stiže kroz retku šumu bora molike. Na toj stazi je jedan kameniti vidikovac sa pogledom na Limsku dolinu i plato zvani Katunište ispod samog vrha.
Nakon prelaska preko vrha Goveđak i dalje se zadržava grebensko kretanje do prevoja Rogovi, sa koga se može stazom spustiti levo do Katuništa i sela Ulotine i desno u Gropu, slikovitu prostranu pašnjačku zaravan na kojoj su nekada bili brojni katuni, a sada je u potpunosti od ljudi napuštena.
Od prevoja Rogovi do vrha Plana se stiže desnim obodom strme pašnjačke strane obrasle tek ponekim stablom, pored stenovitih odseka ka Gropi. Vrh Plana je drugi u nizu vrhova, posmatrajući sa desne strane, odnosno iz smera centralnog dela masiva Zeletina.
Bravo Štefs. Lepo opisan prilaz usponu i sam trek. Bio sam na tom vrhu pre dve godine ali sa polaskom iz Ulotina, pa mi je to sve poznato. Pozdrav
Planina Zeletin je najperspektivnija planina za ski centar jer ima nekoliko prednosti. Prvo ima duge i ujednačene padine bez kamenitih delova ( šume i livade ) , okrenute ka severu gde se sneg zadržava jako dugo , dužina staza od Rogova ( 2012m ) do Ulotine na 850 m sa visinskom razlikom od fantastičnih 1150 m , dužina staze 4000 m , pri čemu je pad od 28 posto, što je vrednost crnih staza , zatim staza sa vrha Plana za ekstremne skijaše i Harakiri staze iznad Murine za neverovatne skijaše , a tereni od Plane prema Goveđaku i Andrijevici za crvene i plave staze za početnike i napredne skijaše . Prednost Zeletina je ta što tereni izlaze na regionalni put , a bio bi i blizu budući autoput kroz Andrijevicu , kao i opskrbljenost sa vodom iz Lima za veštački sneg i dalekovod.