Središnji deo Peščare – veliki krug (64 km, bic)
Dužina trase – 64 km
Ukupni uspon – 400 m
Najniža tačka – 120 m
Najviša tačka – 200 m
Kondiciona težina – 5/10
Tehnička težina – 5/10
Centralna Deliblatska peščara, veliki krug
Stazu vozio, snimio i opisao: Dejan Grahovac
Ovu turu započinjemo iz školskog naselja “Paja Marganović“ poznatijeg kao Čardak. Turu početi u cik zore jer dugo traje a dobićete na vremenu jer će biti milion stajanja i vađenja fotoaparata. Staza počinje pored asvaltnog igrališta i odmah ulazi u šumu. Odmah ću reći da je ovo najzahtevnija i najduža tura i da se preporučuje veća fizička spremnost. Ujedno je i najlepša tura u peščari. Prvih 5-6 kilomatara je klasičan teren, smenjivanje livada i šumica, i talasanja terena. Posle toga ulazi se u nešto stariju i gušću šumu bagrema i borova, koja vodi ka selu Grebenac. Pre ulaska u selo utisak kvari deponija smeća. Obavezno otići do sela i dopuniti vodu na arteškom izvoru u selu. Mogu reći da je to najčistija voda na svetu obzirom da se filtrira kroz stotine metara čistog peska. Stanovništvo u selu je rumunske nacionalnosti.
Vraćamo se našoj stazi koja nas vodi severno prema Zagajičkim brdima. Ovde je isto tako konfuzno jer postoji nekoliko paralelnih puteva koji vode u istom smeru. Cilj je držati se što desnijeg. Uz put nailazimo na Osmatračnicu Đala Puškat, sa koje se može videti niski pesak oblast na jugu koja se pruža do Dunava. Vide se i planine u Srbiji, Rumuniji, i termoelektrana Kostolac. Idemo dalje prema Zagajičkim brdima na kojima nas čeka veći uspon. Ko misli da ima vremena može se popeti na vrh brda (255mnm) i doživeti nestvaran pogled. Od brda dobijamo nagradu u vidu spuštanja prema selu Šušara. Selo je mađarske nacionalnosti. Deluje pasivno ali uredno. Prolazimo kroz selo i ulazimo u šumski deo koji dobrim putem vodi prema lugarnici Korn. Na Kornu možemo videti podolska goveda, arhaičnu i agresivnu sortu poreklom iz Rusije, koja je nekad gajena na ovim prostorima pa je nestala tokom istorije. Sada država pokušava da je ponovo vrati na ove prostore. Preporučujem oprez i držanje podalje od ovih goveda.
Dalje nas put vodi prema još jednoj osmatračnici sa teledirigovanom kamerom. Ove kamere su postavljene na nekoliko mesta u peščari, rotacione kamere paze na izbijanje požara. Njihov centar za osmatranje je u našoj polaznoj tački – u Čardaku. Ovde bi smeliji mogli da se popnu na toranj preko žice, ali ne preporučuje se jer je protivzakonito i rizično. Ali pogled od gore je božanstven, i fotke mogu biti dobre. Dalje put vodi ka vikend naselju Mramorački vinogradi. Uz put se smenjuju stare i nove šume bagrema i borova. Pre izlaska na lugarnicu sa desne strane je napušteni kop peska koji je sada kolonija ptica pčelarica, bisera peščare. Tu je i deponija i stari pčelarski autobus. Putem prolazimo pored farme krava, i na momenat izlazimo iz peščare. Skrećemo levo pre napuštene pruge i vozimo kroz deo njive. Ulazimo u gustu šumu i vozimo pored ograde lovišta. Posle nekoliko km izlazimo na još jednu lugarnicu koja je lepo sređena i okrečena u svetlo plavo. Tu možemo napraviti pauzu. Nedaleko od lugarnice sa naše desne strane treka, nalazi se vodeni sliv koji se pruža između sela Mramorak i Deliblato. Zanimljiv je sa stanovišta flore i faune.
Sledeći deo puta je sam rub peščare, ali je isto tako atraktivan i lep za vožnju. Posle nekoliko kilometara izlazimo na asvaltni put kojim smo došli u Čardak, i njime vozimo do našeg polazišta.
Zanima me za koliko sati je moguće prepešačiti deonicu od Čardaka do Grebenca?
Marko, zavisi kojom brzinom hodaš 🙂 Pošto je deonica duga nekih petnaestak kilometara, računaj da ćeš za jedno 4-5 sati verovatno stići. Pod uslovom da ne zalutaš – zato ponesi GPS, jer ti je retko gde toliko neophodan koliko je to slučaj po Deliblatskoj.
Fala na savetu, svakako cemo poneti GPS. Koliko je zapravo tesko pratiti ovu ucrtanu stazu?
Ovaj trek bi trebalo proveriti, pošto ubrzo posle Šušare (prema Mramorku, posle wpt. Skornb) gubi svaku vezu sa stvarnošću i provlači se kroz šume i šikare, gde nema ni životinjske staze. Jedno vreme smo pokušavali da ga ulovimo praćenjem puteva sa kojima se preseca, što bi *možda* uspelo kad bi znali koji puteljak vodi na koju stranu i kad bi oni pravi i sa satelitskog snimka jasno uočljivi putevi bili upotrebljivi za vožnju (more nesabijenog peska, gadno i za hodanje)
Deluje da si u pravu. Vidim da prolazi manje više paralelno sa putem kojim bi trebalo da prolazi, po par stotina metara istočnije, tako da bi ga trebalo korigovati. Hvala na sugestiji.
Dodatna kvaka je što se put na OSMapama odlično poklapa s tim feleričnim trekom 🙂 Ako su uzeli podatke sa S&B, valja im javiti da se koriguju.
„Čudna šuma je to…“
Link: http://www.stazeibogaze.info/2009/11/16/deliblatska-pescara-2-tracklog-a/#comment-424
Ma, baš čudna šuma. Jer, videli smo usput veliki broj životinjskih i pešačkih staza, očigledne su, ali tamo gde trek ide (više) nema NIČEGA. Može se proći pešice, uz grebanje i provlačenje, ali biciklima nikako.
Dodatan zbun je što je do tog dela trek u metar precizan, pa deluje čudno da je odjednom prešao u ‘e ajmo sad dva sata u trnjak’ avanturu (mogu i ja da okačim gomilu takvih trekova, ali ne verujem da ću time dobiti na popularnosti 🙂 )
Taj trek se na vrlo očigledan način može ispraviti, ali zahteva malo vremena. Kada već autor (Dejan Grahovac) nije našao za shodno da to učini, može to da uradi bilo ko – samo neka mi pošalje ispravljen trek i zameniću postojeći u bazi. U krajnjoj liniji, uradiću to lično kada budem imao vremena, trenutno sam u neverovatnoj gužvi i zaista ne mogu.