Ždrelo – Mali Vukan – 4 lule (7,5 km)

Dužina trase – 7,5 km
Ukupni uspon – 550 m
Najniža tačka – 160 m
Najviša tačka – 732 m
Kondiciona težina – 2/10
Tehnička težina – 4/10
Izvora pitke vode – 4
Ovo je nešto kraći, lakši i možda čak malo lepši uspon iz sela Ždrelo ka Vukanu. Za razliku od onog koji kreće od izviđačkog doma na kraju sela i penje se ka Velikom Vukanu, da bi grebenom produžio ka Malom Vukanu, ova trasa polazi iz centra sela, prolazi pored manastira Svete Trojice iznad sela i prateći južne padine brda Mali Čukar prvo lagano, a zatim nešto strmije, penje ka prevoju između Malog i Velikog Vukana.
Od centra sela krećete seoskim sokacima do česme, pored koje hvatate stezicu desno uz ogradu kuće i izbijate na put ka manastiru. Prolazite kroz manastirsko dvorište (alternativno možete da skrenete levo i pre manastira, prateći put vrhom grebena) nakon čega vas markirana stazica izvodi na grebenski put. Do nekih 400 m visine prolazite pored par pojata, širokom stazom (koja je većim delom zapravo kolski put), a onda počinje ozbiljniji uspon, na kome dobijate nešto više od 100 m visine. U narednih 200 m uspona, sve do prevoja, staza lagano penje, preko umereno kamenitog terena. Nakon prevoja čeka vas mali predah u vidu nekoliko stotina metara ravne staze kroz četinarsku šumu, pre nego što stignete do strmije kamenite završnice kojom savlađujete poslednjih 50 m do 732 m visokog vrha Malog Vukana. Mali Vukan zapravo ima 3 vršne tačke praktično iste visine, ali se tačka preko koje vodi markacija obično smatra za najviši vrh, jer je i najbolji vidikovac na čitavom grebenu Vukana. Trasa dalje prati jugoistočni greben Vukana, spuštajući se čistinom zvanom Strmna poljana, što je praktično jedini put da se sa Vukana siđe ka Gornjačkoj klisuri bez korišćenja alpinističke tehnike. Pri dnu Strmne poljane izbija se na kolski put, koji ubrzo ulazi u šumu, spuštajući se na magistralni put kod česme 4 lule.
Čitava trasa je vrlo dinamična – naizmenično se smenjuju čistine i šume, pri čemu se prolazi kroz pojaseve vrlo raznovrsnih šumskih zajednica, gde se nekoliko puta tokom kretanja trasom smenjuju četinari i listopadne sastojine. Ova trasa je kvalitetnija i čistija što se tiče rastinja od staze koja ide od izviđačkog doma ka Velikom Vukanu, tako da može poslužiti i kao alternativa za uspon na Veliki Vukan – dužina puta je približno ista (od prevoja gde se staze račvaju do vrha Velikog Vukana ima oko 1 km). Četinarska šuma na samom Malom Vukanu je izuzetno lepa, a ako se na ovaj vrh popnete po lepom, vedrom danu, uživaćete u nekim od najlepših pogleda koje Homoljske planine mogu da pruže.
Vode na trasi ima na 4 mesta, ali su ona koncentrisana na samom početku i kraju trase; na početku, jedna česma se nalazi kod poslednjih kuća u selu Ždrelo, dok je sledeća u manastiru. Nakon toga na tekuću vodu ćete ponovo naići tek na poslednjem kilometru, spuštajući se ka česmi 4 lule (videćete česmu pored pojate levo od puta). Dakle, bez obzira iz kog smera da prelazite ovu trasu, natočite vodu na nekoj od ovih česama pre nego što odete višlje u planinu.
Sama trasa nije teška, tek na kraćim potezima imate nešto veći nagib, a tehnički gledano treba biti malo oprezniji s obzirom na činjenicu da je Vukan prilično krševit vrh, pa na nekim delovima (naročito na samom vrhu), ima stenovitog terena po kome treba pažljivo gaziti, vodeći računa da se ne okliznete ili zaglavite nogu u nekoj od pukotina.
Pogledajte foto album sa zimskog prolaza ovom trasom.
Komentari
Nema još komentara.