Blidinje jezero- Vran-Veliki Vran
Ukupna dužina treka: 6,5 km ( u jednom smjeru)
Ukupan savladan uspon: 1217 m
Ukupan savladan spust: 343 m
Najniža točka treka: 1200 m
Najviša točka treka: 2074 m
Kondicijska težina treka: 7/10
Tehnička težina treka: 2/10
Izvora pitke vode: 0
Vran planina je smještena u sjeverozapadnom dijelu Hercegovine. S istoka je omeđena Dugim poljem i Čvrsnicom, sa sjevera Ramskom kotlinom, sa zapada Duvanjskim poljem i Ljubušom, a s juga Blidinjskim jezerom. Pravac pružanja je sjever- jug, što nije osnovni pravac dinarskih planina SZ-JI.
Podnožje planine leži na visini od oko 1200 m i odatle se njegove strane uzdižu i do visine 2074 m, koliko je visok Veliki Vran, najviši vrh ove planine.
Po plastici reljefa, Vran predstavlja kamenu gromadu, bez oštrih litica i vitkih vrhova, pa je radi toga prilično monoton. Vran planina ima nekoliko vrhova koji prelaze visinu od 2000 m. Od vrha Mali Vran (1961 m) do vrha Vran (2020 m) cijelim se putem proteže planinski hrbat visok preko 2000 m.
S istočne i južne strane planina se strmo spušta u područje Dugog polja i Blidinjskog jezera, dok je spuštanje na sjevernoj i zapadnoj strani postupnije i to je predio s mnogo vrtača, zaravni, visoravni i dolova.
Vran se spominje u dalekoj prošlosti, a naročito u vrijeme turske vladavine na ovim prostorima. U sedamnaestom stoljeću spominjanje Vrana često je vezano uz ime narodnog junaka Mijata Tomiča. Poznat je i po legendi o Divi Grabovčevoj. U vremenu neposredno nakon Drugog svjetskog rata preko Vrana su vodile mnoge staze kojima su Ramljaci švercali duhan iz Hercegovine i tako pokušavali nešto zaraditi za svoje obitelji.
PD Orlova Stina Tomislavgrad je prosjekla i označila stazu od njihovog doma uz Blidinje jezero na oko 1200 m/nm preko Vrana 2020 m/nm do Velikog Vrana 2074 m/nm. Staza počinje skretanjem sa regionalnog puta R419 Jablanica-Posušje kod oznake Bukova Draga. Staza prati makadamski put oko 700 m do oznake na betonskim stubovima dalekovoda i tu ga napušta penjući se na Galušu 1418 m/nm i zatim nastavljajući ka vrhu Vran u smjeru sjeverozapada. Staza je označena, ali je teren golet i nepogodan za označavanje te treba na markaciju dobro paziti iako sve vrijeme postoji optička vidljivost ka vrhu. Sa vrha Vran pruža se prelijep pogled ka Blidinjskom jezeru i Dugom polju. Na vrhu Vran staza se račva za stazu za Mali Vran 1961 m/nm i za Veliki Vran kojom skreće u pravcu sjever-sjeveroistok provlačeći se kroz klekovinu i težak kameni teren. Prije vrha nailazi se na skretanje za Hajdučke vrleti ispod kojeg se nalazi Hajdučko vrilo. Od ovog raskrižja staza izlazi na greben Velikog Vrana koji je često vjettrovit. Sa vrha je moguće krenuti i sjevernije stazom preme Trnovcu na putu za Kedžaru.
S Velikog Vrana za vedra i sunčana dana pruža se pogled na sjever prema Rami i Raduši, na zapad prema Tomislavgradu i Livnu, na istok prema Prenju i Bjelašnici, a na jugu prema najbližoj susjedi Čvrsnici, od koje ga dijeli kraško Dugo polje. S Velikog Vrana pogled seže i na tri jezera: Ramsko, Buško i Blidinjsko, što je rijetkost koja oduševljava sve one koji osvoje taj vrh.
Komentari (1)