Borački krš: grebenom, jug – sever (2km)

Dužina trase – 2km
Ukupni uspon – 156m
Ukupni spust – 71m
Najniža tačka – 328m
Najviša tačka – 479m
Kondiciona težina – 2/10
Tehnička težina – 3/10
OPREZ / Trek se preporčuje onima koji imaju određenog iskustva u kretanju i boravku u steni. Ako niste sigurni pođite sa iskusnijim pratiocima i u minimalnoj grupi od troje. Neka vaš boravak u prirodi bude užitak.
Obzirom da je veliki broj forumaša već podrobno predstavio Borački krš, namera autora je da se u ponudu uvede jedan ne toliko čest a zanimljiv trek za koji ne postoji obeležana planinarska staza.
Trek predstavlja prelazak krša grebenom iz pravca juga ka severu, u trajanju od 4h. Treba pomenuti da trajanje treka ovog tipa zavisi od vremenskih uslova i godišnjeg doba. Iz iskustva se može izvesti zaključak da su najprijatniji prolećni ili jesenji dani sa dosta sunca, kada trek traje oko 2.5h sa kraćim odmorom. Tokom naših akcija leto nije dolazilo u obzir kako zbog visokih temperatura na kršu kao i zbog činjenice da podnožje krša predstavlja stanište zmija. U poslednjih godinu dana su izvršena četiri obilaska krša i to sličnim rutama. Teren treba savladavati intuitivno, s obzirom da ne postoji obeležena planinarska staza. Greške ne može biti dokle god se držite grebena. GPS prijemnik telefona nam je omogućio da okvirno rekonstruišemo rutu s obzirom da mu rad među stenama nije jača strana. Zarad lakše orijentacije, staza je „podeljena“ na niz karakterističnih celina u koje imamo uvid na fotografijama. To su celine poput različitih delova grebena, polica, penjanja i otpenjavanja dovoljno karakterističnih da se urežu u pamćenje kao ključne tačke treka.
Ulaz u trek se nalazi zapadno od trafo stanice. Odatle počinjemo uspon birajući desno uzvisenje.
Nakon savladanih 50m, traverziramo nalevo preko terase u podnožju pukotine uz koju izlazimo na početni deo grebena. Ovo mesto karakterišu mali borovi iza kojih se nalazi stenovita zaravan. O zahtevnosti uspona ne mogu dati adekvatnu ocenu s obzirom da je prvi put izveden po kiši i mokroj steni obrasloj mahovinom i u trajanju od 4h. U suvim uslovima oprimci su sasvim dovoljni i za one manje vične penjanju. Stena nije krušljiva. Na celoj ruti postoje mesta na kojima je poželjno izvršiti osiguravanje uz pomoć gurtne i kraćeg uzeta ( Kratež od 20m je više nego dovoljan ). U konkretnom slučaju je korišćen Petzl-ov T-block kao sprava za osiguravanje. Po izlasku na greben sledi prečkanje kroz stensku masu, obilazeći masivne stećke. Pri prvom prolasku treba biti oprezan u traženju puta jer je moguće da se iza kamenih blokova ne nastavlja greben, već se nalaze urvine ili litice. Ovo je posebno bitno ako morate da otpenjavate nad padinom. 🙂
Prelazak samog grebena zahteva određen stepen opreza, pogotovu na eksponiranim delovima gde sa obe strane postoje vertikale od 30 – 40m. Pred samim krstom nalazi se oštar uspon preko dva useka. Na terasi drugog useka imamo sledeći izbor:
1.Provlačenje ispod stene i izlazak na grbinu sa desne strane.
2.Prečkanje uz stenje sa leve strane sa prolaskom kroz tunel koji formiraju kameni blokovi.
Oba puta vode na greben, tj. do mesta gde je potrebno provući se između dva bloka. Prolaz je širine od 30 – 60cm i uz malo koncentracije se prolazi lako. Postoji varijanta obilaska sa leve strane prečkanjem preko manjih polica iznad zapadne litice. Krst se nalazi na steni koja je oslonjena na dva kamena bloka između kojih smo se provlačili malopre. Nakon silaska na plato sa zapadne strane nastavljamo grebenom do vertikale od 14m. Poželjno je koristiti osiguranje na datom detalju. Nakon izlaska na drugu po visini stensku masu, trek nastavlja blago nizbrdo do raskršća sa obeleženom planinarskom stazom koja izlazi ka vrhu krša. Sa ove tačke možemo nastaviti grebensku turu ili se pak spustiti obeleženom planinarskom stazom koja je opisana u ranijim trekovima sa foruma.
Zahvaljujemo na ovom postavljenom članku. Kao što si i rekao na početku, za Borački krš već postoji par track-ova koji su klasične planinarske varijante. Ovaj tvoj alpinistički je u potpunosti kompletirao opise ove atraktivne stene. Nadamo se da će neko i da iskoristi ovaj tvoj članak, pa i da eventualno napiše neki komentar (ili još bolje reportažu) da vidimo i njegove utiske.
Pozdrav,
SiB tim!
Jako interesantan Boracki krs.
Napomenuo si da je ovo alpinisticki poduhvat, tako da mislim da je tehnicka ocena mnogo veca od 3/10.
Sve pohvale za lepo napisan tekst.