Retezat, Bukura (11,2km)
Dužina: 11.2 km
Ukupan uspon: 1296 m
Najniža tačka: 1493 m
Najviša tačka: 2485 m
maks.nagib us./sp.: ~ 40 %
Kondiciona težina: 6/10
Tehnička težina: 3/10
Pitka voda: do 2000mnv
Ovaj trek treba, pre svega, posmatrati kao dodatak već postavljenom Peleaga(11,2km). Naime, ovaj trek se završava na prevoju koji vodi na već pomenuti vrh Peleaga, kako bi bilo suvišno duplirati deo kojim se vrši uspon i povratak sa ovih vrhova ovo mesto je odabrano kao tačka „dodira“.
Kada je dan dovoljno dug i kada je kondicija na visokom nivou moguće bi bilo osvojiti i sva tri vrha (Retezat, Bukura i Peleaga) u jednom danu, a ovde je opisan drugi dan boravka na Retezatu i osvajanja prva dva vrha.
Mada postoji i nemarkirana (i kraća) verzija prilaza vrhu Retezat od Cabane Genciane preko uzvišenja koje se naziva Stanišoara, odabrali smo sigurniji put koji vodi preko Cabane Pietrele, koja nam je delovala kao hotel sa 5 zvezdica u odnosu na Gencianu. Smeštajni kapaciteti su bitno bolji, ali je u sezoni veoma teško pronaći slobodan krevet, ovde je takodje moguće pojesti i hladna i poneko toplo jelo (čorba, jaja u različitim varijantama…), a izbor napitaka i pića (bezalkoholna+pivo) je sasvim zadovoljavajući.
Nakon spusta od nekih 300-400 metara, odavde počinje uspon uz potok, odnosno slapove potoka Stanišoara koji su zaista očaravajući, bogati vodom, bučni i predstavljaju pravi izazov za fotografisanje. Nakon 1,5-2 kilometra izlazi se na čistinu koja pruža pogled na vrhove koji će biti osvojeni. Dolinom se stiže do visine od 2000mnv i jezera Stanišoara, a odavde počinje strmiji uspon na prevoj i potom na vrh Retezat. Ovde je neophodno biti veoma oprezan, pošto se vrhu prilazi preko velikih kamenih blokova, koji su veoma glatki, samim tim i klizavi, a veoma često je potrebno i prilično „pružiti korak“ prilikom prelaska sa jednog na drugi. Na samom vrhu (2485mnv) je prilična gužva, kao što se vidi i na fotografiji, a ovde moram da spomenem da na Rumunskim planinama boravi veoma veliki broj ljudi (posebno mladih, ali i porodica sa decom), za razliku od Srbije gde su naše mnogo pristupačnije planine, nažalost, uglavnom „rezervisane“ za mnogo stariju populaciju. Osim samih Rumuna, na planini je mnogo Madjara, a upoznali smo se i sa veoma mladim Iranskim parom na studijama u V.Britaniji. (Obratite pažnju na šatore na fotografiji jezera na http://www.trekking.in.rs/?p=250&pid=175).
Grebenom smo se kasnije popeli na takodje, veoma nepristupačan vrh Bukura (2433mnv) i već poznatim putem spustili se do našeg prebivališta.
Uspon je izveden u organizaciji PD „Jelenak“ Pančevo.
Komentari
Nema još komentara.