Peleaga (11,2km)

Dužina: 11.2(+5) km
Ukupan uspon: 1561 m
Najniža tačka: 1015 m
Najviša tačka: 2509 m
maks.nagib us./sp.: ~ 40 %
Kondiciona težina: 6/10
Tehnička težina: 3/10
Pitka voda: do 2000mnv
Prisećajući se prošlogodišnjeg uspona na Moldoveanu, pomislio sam da li da se upuštam u novu „Rumunsku golgotu“, ali Retezat se pokazao kao mnogo „pitomiji“. Staza koju smo prošli obiluje vodom u vidu izvora, potoka, slapova, četinarska šuma je veličanstvena, a sam uspon zahteva povećan nivo fizičke spremnosti, mada tehnički nije preterano zahtevan.
Trek počinje na kraju puta koji je moguće preći standardnim vozilom, bolji terenac ili kako smo se sami uverili, traktor mogu i dalje. Nakon 3,5km po „putu“ uz reku koja je posebna po stenama obojenim u crveno (u pitanju je neka vrsta mahovine ili sl.) ulazimo u šumu. Put se nastavlja uz navedenu reku, a u stvari se krećemo po koritu ove reke ili čitavog niza reka i potoka koji verovatno tokom proleća ovde teku na sve strane. Četinarska „čudna“ šuma je prekrivena mahovinom, tako da su prizori prekrasni. Sliku još lepšom čini veliki broj slapova tako da ste primorani da veoma često zastanete i neobuzdano „škljocate“ foto aparatom, koji više i ne „škljoca“, već svojim „bipkanjem i pištanjem“ kao da kvari tišinu ove šume u kojoj je čak i žubor potoka deo „tišine“. .
Na 6-om kilometru i na visini oko 1700mnv šuma prerasta u nisko četinarsko rastinje i tu se nalazi i Cabana Genciani u kojoj smo bili narednih dana smešteni, a koja pruža dobar zaklon od kiše, vetra, hladnoće i eventualno snega i gotovo ništa više. Nastavljajući prelazimo preko većeg broja potoka, često hodamo po kamenim stazama zaraslim u visoku travu svesni da ispod njih protiče voda, rastinja je sve manje i ovaj lagani uspon dug oko 2km i 300m u visinu završava se kod jezera Pietrele, ovde je zgodno napraviti odmor pošto sledi oštriji uspon.
Naredni kilometar nas dovodi na prevoj i uskoro na vrh 2350mnv, nakon kraćeg spusta 50-ak metara kreće konačan uspon ka vrhu Peleaga 2509mnv. Staza je velikim delom u kamenim gromadama, tako da je dobra obuća neophodna da bi se sigurno popeli na vrh. Pogled je odavde prekrasan, ali oblačan dan je pokvario ukupan utisak što je uveliko ispravljeno sutrašnjim usponom na vrhove Retezat i Bukura.
U zagradi navedenih 5km bilo je neophodno za povratak u Cabanu Gencianu. Više fotografija i korisnih informacija na http://www.trekking.in.rs/?p=250&pid=175.
Uspon je izveden u organizaciji PD „Jelenak“ Pančevo, a vredne informacije pre uspona prikupio sam na sajtu PD „Pobeda“ i na Wikiloc-u.
Peđa, mi na letnjoj akciji Jeep Kluba ni prošle ni ove godine nismo posetili Retezat (reportaža sa ovogodišnje ture nalazi se na http://www.jeep-club.rs/2011/07/karpati-2011/), mada nas veoma intrigira. Vidim da je konfiguracija terena takva da nema govora o nekakvim grebenskim prelazima terencem, a vidim da pominješ u tekstu da bi se terenskim vozilom moglo stići dalje od mesta gde ste vi parkirali. S druge strane smo čuli da je motorizovano kretanje kroz Retezat prilično strogo zabranjeno, odnosno da se može samo do nekog centralnog parkinga na ulazu u park i ni makac dalje. Moje pitanje glasi – da li ste vi videli nešto od tih zabrana kretanja terenaca na tim šumskim putevima koje pominješ, odnosno da li ste videli bilo kakvo vozilo u dubini parka?
Jasno mi je da poseta Retezatu podrazumeva prvenstveno pešački obilazak, ali bih voleo i da procenim koje su neke krajnje tačke gde bismo mogli da ostavimo terence pre nego što krenemo pešice prema vrhovima.
Da, ostao sam malo nedorečen, naime vozilima koja ovde pominjem(o) bi se eventualno moglo stići do pl.kuće Pietrele (put se nazire na mapi – oznaka 667A) i to je sve! Dalje je moguće samo pešice, čak ni biciklom nije moguće stići daleko pošto je teren stvarno „kamen na kamen“. Kod navedene pl.kuće smo videli planinare koji tovare svoje rančeve na prikolicu traktora i shvatili da će ih on (rančeve) odvesti verovatno do Carnic-a (razdaljina 4km, 500m visinske razlike), odakle smo mi krenuli. Da zaključim, Cabana Pietrele maksimalni domet svakog vozila, kao u potpisu jedne od vaših fotografija „nema dalje…“!