FRUŠKA GORA-POTOCI I VODOPADI 2011 (23km)
dužina 23km
ukupni uspon 990m
najniža tačka treka 79m
najviša tačka treka 534m
kondiciona težina 4/10
tehnička težina 3/10
broj izvora pitke vode 1
Fruska gora-Potoci i vodopadi 2011
Manastir Beočin-vodopad na Dobrom potoku
Početak staze je okretnica autobusa 78 u Beočin selu koji saobraća na liniji Novi sad-Beočin selo.Od okretnice pratimo asfaltni put koji vodi do manastira Beočin.Kod manastirskog parka i mesta gde Kozarski potok prima bezimenu pritoku (deo fruškogorske transferzale prati ovaj potočić) prelazimo preko tog potčića i ulazimo u deo koji je na topografskim kartama označen kao Drenovac.Ovde ima više šumskih puteva,a koji je najbolji nije mnogo važno jer treba držati pravac zapad i izbegavati blato na putevima.Ovaj pravac nema veliki praktični značaj za planinare,osim ako se ne želi otići do Dobrog potoka.Zato je i nama poslužio,stigli smo do asfaltnog puta Beočin-Bešenovo,prešli ga i uključili se na stazu označenu crvenim trouglom u belom krugu,koja povezuje Šakotinački vodopad i vodopad na Dobrom potoku.Prateći ovu markaciju stiže se do Dobrog potoka.Odstupanje treka od markirane staze je opet zbog blata.
Vodopad na Dobrom potoku-Osovlje
Od vodopada krećemo uzbrdo do šumskog puta.Skrećemo levo i nakon 20-tak minuta,stižemo do odmarališta na Osovlju.I ovaj deo puta je označen crvenim trouglom u belom krugu.
Osovlje-izvor Kozarskog potoka
Od Osovlja idemo uzbrdo prema Crvenom čotu i do već prelaženog puta Beočin-Bešenovo.Prelazimo ga i šumskom stazom nastavljamo paralelno sa asfaltnim grebenskim putem.Kada dođemo do dela staze kojim ide i fruškogorski maraton skrenućemo levo,najpre na put a zatim u bespuće,dosta strmo do izvora Kozarskog potoka.Voda iz izvora preko stene pada u Kozarski potok gradeći Kozarski vodopad.I ova staza je obeležena crvenim trouglom u belom krugu.
Izvor Kozarskog potoka-Dumbovački vodopad
Putem kojim smo se spustili vraćamo se uzbrdo do grebena i staze fruškogorskog maratona.Ovde se zaršavaju strmi usponi.Nastavljamo stazom maratona prema Brankovcu i Beočinskim livadama.Ispod livada su izvorišta potoka Dumbovac.Ovde se možemo strmo spustiti do potoka i dalje niz potok stići do vodopada,ali nećemo.Nećemo se spustiti ni stazom obeleženom crvenim trouglom u belom krugu i putokazom za Dumbovački vodopad.Planirana staza i dalje prati maraton (deo Brankovac Zmajevac),malo je duža i znatno blaža,sve do izvora Malog Rakovačkog potoka.tu napuštamo stazu maratona i skrećemo levo šumskim putem iznad ovog potoka.Dolazimo do potoka Sedam izvora i putem iznad njega spuštamo se u potok Dumbovac.Malo uz potok je i Dumbovački vodopad.
Kako je potok pun vode,a treba ga puno puta preskočiti do Dumbova,i put niz njega je blatnjav,vratili smo se stazom uz potok Sedam izvora do šumskog puta kojim smo došli od izvora Malog Rakovačkog potoka i njime nastavili do Rakovca i kafane Svanuće.
Od kako je u decembru 1992.godine Rezolucijom UN,22.mart proglašen Svetskim danom voda,taj dan se u svetu obeležava na razne načine.Namera je da se istakne važnost vode,kao temelja života i osnovnog sastojka svakog živog bića.
Ovaj dan planinarsko društvo Naftaš iz Novog sada obeležava tradicionalnom akcijom Potoci i vodopadi Fruške gore,pod vođstvom Siniše Matejaševa.
Troje planinara iz Beograda došli su do Rakovca kolima i ostavili auto ispred kafane Svanuće.Zatim smo oko 8.30h uhvatili autobus 78,od Novog sada ka Beočin selu.U njemu je bilo 8 planinara iz Novog sada,i vozili se do zadnje stanice.Karta je 60 dinara od Rakovca,a možete i produžiti turu za još 6.1km i otići peške.
Vodopade Fruške gore je istraživao Aleksandar Aca Damjanović, čak je pojedine povezao markiranom stazom /crveni trougao u belom krugu/ i nazvao je Transverzala vodopadi Fruške gore. Na tu temu je objavio knjigu Stidljivi huk fruškogorskih vodopada a uskoro se očekuje i njena promocija uz koju će biti prikazan i video zapis iz dana potrage za vodopadima pošto je dobar deo bio takoreći nepoznat…
Pozdrav. Dele
Veoma lepo osmišljena staza po ne baš često korišćenim terenima. Šteta zbog blata, a verovatno je da je ovuda fantastično proći krajem aprila i u maju kada zelenilo krene, ima još vode, ili u poznu jesen, pre nego što lišće opadne.
Uživao sam čitajući!
Čekam i tu najavljenu knjigu Ace Damjanovića o ovoj temi, a zahvaljujući njegovoj knjizi PLANINE I OKO NJIH prošao sam krasnim predelima zapadne Srbije.
Knjigu STIDLJIVI HUK FRUŠKOGORSKIH VODOPADA možete nabaviti od autora Aleksandra Damjanovića na tel.021/528-114
Pozdrav,
postoji li negde lista koja je oznaka za koju stazu na fruškoj gori i eventualno dodatne informacije o stazi? Ovaj gpx je dobra stvar ali nažalost, za sad, nemam u šta da učitam fajl 🙂
Tako da bi lista sa oznakoma i opisom bila odlična stvar!
Hvala unapred, pozdrav.
p.s. Jel neko možda razmišljao o postavljanju QR kodova duž staza?
O stazama mozes vise saznati u knjizi Ace Damjanovica Fruskoj gori s ljubavlju, ima opis velike vecine staza koje su markirane na Fruskoj gori. Ja imam neki kratak prikaz, verovatno ima jos nekoliko koje su markirane u poslednje vreme a neke od dole navedenih su sastavni delovi Fruskogorskog planianrskog maratona, fruskogorske transverzale ili Bukovackog maratona pa imaju i te oznake.
1. Stražilovo – Velika Remeta – Grgeteg – Tv toranj (oko 13 km, belo-plavo-belo)
2. Stražilovo – Viline vode – planinarski dom pod Glavicom (oko 13 km, belo-crno-belo)
3. Petrovaradin-Vezirac-Stražilovo (oko 6 km, belo-crno-belo)
4. Bukovac – šumska kuća na Paragovu (oko 10 km, belo-crveno-belo)
5. Paragovo-Tv toranj (oko 3,5 km, belo-braon-belo)
6. Paragovo-Glavica-Stolovi-Tv toranj (oko 8 km, belo-zeleno-belo)
7. Paragovo-Spomenik na Iriškom vencu (oko 4 km, belo-plavo-belo)
8. Paragovo-Spomenik na Iriškom vencu (oko 3 km, belo-zeleno-belo)
9. Grebenski put-Staro i Novo Hopovo (belo-braon-belo)
10. Paragovo-Vaga-kamenolom Srebro (oko 5 km, belo-žuto-belo)
11. Stari Ledinci-grebenski put-Zmajevac-Vrdnik (oko 10 km, belo-plavo-belo)
12. Vrdnik-Majdan-grebenski put (oko 6 km, belo-žuto-belo)
13. Stari Ledinci-Crkvica-Zmajevac (oko 6,5 km, belo-crveno-belo)
14. Rakovac-Salaksija-Zmajevac (oko 9 km, belo-žuto-belo)
15. Brankovac-Jazak (oko 8 km, belo-plavo-belo)
16. Čerević-stara ciglana-Osovlje (oko 8 km, belo-crno-belo)
17. Čerević-Katanske livade-Osovlje (oko 9 km, belo-braon-belo)
18. Crveni čot-Testera (oko 6 km, belo-žuto-belo)
19. Staza zdravlja na Andrevlju (oko 12 km, belo-zeleno-belo)
20. Staza zdravlja na Osovlju (kraća3,5 km duža 8 km, belo-zeleno-belo)
21. Staza zdravlja na Stražilovu (oko 9 km, belo-zeleno-belo)