Juhor biciklom
Dužina treka 60km
Ukupni uspon 1100m
Najviša tačka 715m
Najniža tačka 126m
Kondiciona težina 6/10
Tehnička težina 5/10
Izvora pitke vode 2
[map style=“width: auto; height:400px; margin:20px 0px 20px 0px; border: 1px solid black;“ maptype=“OSM Cycle“ bike=“yes“ kml=“http://www.stazeibogaze.info/wp-content/uploads/2011/03/juhor-biciklom.kml“]
Ovo je kružna tura. Polazak je iz JAGODINE, Najbolje da polazak bude iz parka pored maxija na izlasku iz grada, gde postoji parking za kola. Vozi se asfaltnim putem prema Rekovacu koji prati tok reke Lugomir, i u blizini mesta gde Lugomir nastaje od Dulenke i Županjevke skreće se levo za selo Dragoševac. Pre skretanja se prolazi kroz sela Bresje, Glavinci, Kolare. Put je dobar sa jako malim saobraćajem. Nakon skretanja dolaze sela Dragoševac, Ivkovački Prnjavor i Beočić. Ispred sela Beočić postoji česma kod manastira Ivković. Tu može da se predahne , uzme voda…
U centru sela Beočić skreće se levo na makadamski put koji prati reku Graču u prvom delu a potom se penje prema grebenu Juhora .
35 km bez naselja će biti pravo zadovoljstvo za ljubitelje prirode. Na greben Juhora izlazii se kod vile Srbija šuma, gde se nalazi i kladenac na kome možete zahvatiti vode. Odatle se vozi grebenom juhora oko 22 km do sela Majur i odatle za Jagodinu . Moje iskustvo je da je put dobar i posle kiše, tako da nema bojazni da ćete se zaglibiti u nekom blatu.
Kada vozite grebenom na samom početku imate vidikovce odakle se vidi Kučaj , Rtanj, Beljanica, Velika Morava, Gradovi Ćuprija i Paraćin… Mozete izaći na vrh Juhora Veliki Vetren, naravno gurajući bicikl-malo skretanje sa puta. Prolazite i pored izletišta Dobre Vode gde se moze Svratiti, ali za vodu… Mada je po ovaj trek dosta atraktivan , pogotovu za Jagodince, mali broj njih ga je izvezao biciklom. Mislim da je u maju najbolji za vožnju, a za fotografiju u jesen. Istočni deo prema Moravi je pitomiji, a ovaj zapadni je lepši i divljiji. 30 km ćete voziti bike kroz more šume, boreći se za vidik…
Petroslave, koristan i lepo opisan i ilustrovan trek. Kada niste sigurni u koje područje određeni trek spada, bacite pogled na preglednu mapu regiona i odmah će vam postati očigledno (u ovom slučaju http://www.stazeibogaze.info/srbija/centralna-srbija/).
Na žalost, naša automatika za indeksiranje trekova za njihov zbirni prikaz na preglednim mapama područja nije u stanju da indeksira trekove koji su postavljeni u KML formatu (samo GPX), ali se članci sa njima naravno pojavljuju u arhivskom (tekstualnom) pregledu kategorija. To je stvar koju postavljači trekova treba da imaju u vidu, što definitivno smanjuje upotrebnu vrednost KML formatu.