Fruška Gora: 5 manastira centralno (46km-56km)

Ukupni uspon – 1100 m (1550m)
Najniža tačka – 166 m
Najviša tačka – 539 m
Kondiciona težina – 4/10
Tehnička težina – 3/10
Izvora pitke vode – 5
5 manastira centralne Fruske Gore – Bešenovo, Mala Remeta, Jazak, Vrdnik, Beočin (klinite na link za preuzimanje GPX datoteke)
Početak ove kružne asfaltne trase je na Crvenom Čotu, mada je moguće, ako želite da napravite pun krug i posetite svih 5 manastira, krenuti iz Beočin sela… Kada smo mi vozili ovaj krug, u jesen 2010. god., kratak dan nam nije dozvolio da se spustimo u manastir Beočin, pa to ostavljam na vama da probate i javite utiske i sa tog dela staze 🙂
Trasa vas vodi preko Letenke do lovačke kućice gde skrećete levo prema Grgurevcima, ali pratite markacije fruškogorskog maratona (crveno srce u belom krugi) i posle par stotina metara skrećete ponovo levo u šumu prema Šuljamskoj Glavici.
Pored jedne vikendice se odvajate desno nizbrdo i posle kraće vožnje poljskim putem izlazite na asfaltni put, i prolazite pored sela Šuljam. Nailazite na površinski kop Mutalj koji koristi Beočinska fabrika cementa, tako da ako je radni dan obratite pažnju na kamione i bagere, i preporučujem vam da tada izbegavate ulazak na sam kop i obiđete ga asfaltnim putem.
Ako je u pitanju vikend, tada nema radnika i mašina, možete se upustiti u avanturu i krenuti prema manjem jezeru za kojem nisam uspeo da pronađem ime.
Pređite preko nasipa i pratite trek, mada postoje tragovi puta koji je prilično zarastao. Dolazite do mesta gde odlučujete da li ćete da idete gornjim „putem“ kroz kamenolom kao mi, ili da se bolje spustite i obiđete brojne seprentine koje se obrušavaju – u svakom slučaju budite oprezni i obazrivi…
Ovde morate zamoliti čuvare da vam otvore kapiju kako bi napustili kamenolom, tako da budite ljubazni prema njima 🙂
Produžavate pravo u potragu za drugim kopom, ali tamo će vas dočekati jezero predivne zelenkaste boje. Kažu da je duboko 50m i da i dalje raste nivo vode – to je novo jezero na Fruškoj Gori i pravi dragulj – nadam se da neće imati istu sudbinu kao Ledinačko jezero…
Nastavljate prema Bešenovačkom Prnjavoru i prvom manastiru Bešenovo koje je, nažalost, tokom II svetskog rata opljačkan da bi 1944.god. bio bombardovan i sada su ostali samo temelji i mala drvena crkvica.
Prolazite kroz selo i skrećete levo uzbrdo asfaltnim putem… obratite pažnju na GPS i odvajanje na desno – nema nikakve oznake za skretanje za manastir Mala Remeta, a silazi se sa asfaltnog na makadamski put. Prolazite pored vikendica i spuštate se prema manastiru Mala Remeta koji se trenutno restaurira.
Inače, interesantno je da u Sremu ima dosta naselja koja se zovu prnjavor – to su naselja koja nastaju uz manastire gde su živeli najamni radnici koji su radili na ogromnim manastirskim imanjima. Pošto je većina najamnika živela u bednim uslovima, ova sela su siromašna, slabo uređena i mala. Prnjavori su posebno česti na Fruškoj Gori.
Pratite markacije fruškogorske transferzale i poljskim putem stižete do Jazka i odvajate se za Prnjavor Jazak gde dolazite do manastira Jazak
Nedaleko od manastira se nalazi i fabrika vode Jazak, a vi možete svratiti na izvor koji je na privatnoj parceli i osvežiti se vodom.
Vraćate se na glavni put, i dolazite do banje Vrdnik, i na jednu ulicu koja podseća na čuvenu ulicu u San Francisku gde prolazi tramvaj. Specifična je po nizbrdici i ravnim delovima…
Dolazite do centra Vrdnika, možete okrepiti u vagon kafiću ili u otvorenom ili zatvorenom bazenu banje Vrdnik.
Posetite manastir Ravanica (Vrdnik) gde se nalaze mošti kneza Lazara.
Posle toga čeka vas dobar uspon ka grebenskom putu (12%), ali možete malo da predahnete taman na pola puta i posetite vrdničku kulu još iz doba rimskog carstva.
Kada izađete na greben skrećete levo prema Brankovcu, i ukoliko vam je ostalo vremena, snage i volje, skrećete desno prema manastiru Beočin ili nastavljate prema Crvenom Čotu i kraju ove vožnje. Nas je već uhvatio sumrak, tako da smo samo produžili prema kolima i Crvenom Čotu.
Uživajte u vožnji i podelite sa nama svoje utiske!
Komentari
Nema još komentara.