Babička gora – iznad Kupinovice i Jarsenova (47km)
- Dužina: 47 km
- Ukupni savladani uspon: 700 m
- Najniža tačka treka: 223 m
- Najviša tačka treka: 898 m
- Kondiciona težina: 7/10
- Tehnička težina: 9/10
- Broj izvora pitke vode: 0 između Gornje Kupinovice i Jarsenova, gde je i najteži teren, ali postoji potok
Dobra stvar okoline Leskovca je to što ne morate ići daleko da biste našli divljinu i skoro netaknutu prirodu.
Kada su u pitanju mtb vožnje, odličan izbor su planina Babička gora i Kruševica koje zapravo predstavljaju jedinstven planinski masiv.
Idući od Leskovca, prelaskom Južne Morave počinjete da se lagano penjete uz Babičku goru. Postoji nekoliko asfaltnih puteva i još više zemljanih kojima se može ići bukvalno gde god poželite uz planinu, na vama je da birate. Lagani uspon se lagano povećava dok se penjete tako da blizu vrha to više nije lagan već vrlo ozbiljan uspon, a ni visina koju planina dostiže nije zanemarljiva, negde i preko 900 mnv. A sve to na manje od 20 km od centra Leskovca. Putanja koja je predstavljena u ovom treku je samo jedna od mnogih mogućnosti za tumaranje ovom planinom.
Krenimo!
Prešavši Moravu kod sela Biljanica, krećemo levo niz reku zemljanim putem sve do sela Jelašnica (nije Jelašnica kod Niša) gde počinjemo sa usponom uz planinu.
Prolazimo kroz selo Jelašnica i okolne livade i njive. Predeo je prilično pitom (iako bi neko to nazvao teškim offroad-om 🙂 ) i pruža veliko zadovoljstvo čulu vida uz mali fizički napor. Relatvno brzo se stiže do sela Donja Kupinovica a zatim lagano solidnim makadamom ka Gornjoj Kupinovici, uz širok vidik na sve strane. Okolna brda su kao na dlanu, a ka zapadu se nazire panorama Leskovca.
Po izlasku iz Gornje Kupinovice okolina počinje drastično da se menja. Ulazi se u šumu, a uspon postaje dosta ozbiljniji, a tu i tamo put je teže prohodan. Ipak, samo jedna deonica, od nekih 200 metara, zahteva guranje bicikla zbog kombinacije velikog uspona i loše podloge. Uskoro se nailazi i na četinare čije prisustvo najbolje i najprijatnije detektuje čulo mirisa. Ovde već počinjete da se pitate da li je moguće da ste toliko blizu grada, a nalazite se u pravom planinskom okruženju.
Najvišlja tačka ove putanje je negde oko 900 mnv. Kada stignete do nje, pred vama se otvaraju mnogi putevi. Da li hoćete grebenom planine, da li hoćete da se spustite sa druge strane, u unutrašnjost planine, da li želite nazad ali paralelnim putem od onog kojim ste došli, ili možda hoćete do sela Jarsenovo….
Mi smo odabrali zadnju opciju, jer nju smo imali ucrtanu, a nije bilo vremena za istraživanje.
Na ovom delu treba voditi računa jer su putevi urasli u travu a okolno drveće se poklopilo preko puta taman toliko da može da se prođe. Pored toga, većim delom do Jarsenova na sredini puta je veliki kanal koji je usekla voda. Preporučljivo je da se trek prati pažljivo na ovom delu. Takođe, ovaj deo je tehnički vrlo zahtevan, preporučuje se izuzetno pažljiva vožnja. Nagib je veliki, put izrovan i urastao, šiblje sa svih strana. U par navrata sam se sam čudio kako sam uspeo da ucrtam trek u Google Earth programu.
Posle dužeg i napornog spuštanja iznenada stižete u selo Jarsenovo i iz mračnih šumskih puteva prelazite odjednom na asfalt. Ostatak treka je uglavnom jedna opuštena vožnja nizbrdo po asfaltu. Ovu putanju ne bih preporučio onima bez gps uređaja, kao i onima koji nisu spremni na avanturu i malo muke. Ali ako ste spremni da se malo pomučite i upadnete u malu avanturu, nadišete se čistog vazduha i nagledate brda i dolina, onda je ovo jedna odlična vožnja za popodnevnu relaksaciju posle posla. |
Fotografije koje su prikazane su snimljene na delu putanje od vrha do sela Jarsenovo. Za ostale delove putanje trenutno ne posedujem fotografije, a i za ove zahvaljujem svom drugu Slobodanu, Bobi.
Komentari
Nema još komentara.