Odvraćenica – Jankov kamen – Gradački krst – Milići (42 km)

Dužina trase – 42 km
Ukupni uspon – 300 m
Najniža tačka – 620 m
Najviša tačka – 1620 m
Kondiciona težina – 2/10
Tehnička težina – 6/10
Odvraćenica – Jankov kamen – Gradac – Milići
Sa svoje dominantne pozicije na iznad 1600 m nadmorske visine, vikend naselje Odvraćenica pruža savršene uslove za spust biciklom na dosta različitih strana – ka Novom Pazaru, Raškoj, Pešteru i Sjenici, Ivanjici… Ali, svakako najatraktivniji biciklistički spustovi sa Odvraćenice vode ka dolini Studenice, kroz najlepše i najgušće Golijske šume.
A kada ste već toliko blizu, šteta je ne prevaliti preostalih 10 km koliko vas deli od Jankovog kamena, najvišeg vrha Golije, do koga od Odvraćenice vodi solidan, širok makadamski put. Ako je vaš cilj neka od tačaka u dolini Studenice, tih prvih 10 km do Jankovog kamena je jedini kondicioni napor koji vas očekuje u toku dana, pre nego što se prepustite čistom uživanju u preko 1200 m kontinuiranog spusta. A putanja kojom se u ovom treku spuštate sa Jankovog kamena je najdirektnija i puna adrenalina…
Na putu do Jankovog kamena čeka vas nešto malo spusta i oko 300 m uglavnom umerenog uspona, koji ne bi trebalo da predstavlja problem ni rekreativcima u nešto slabijoj kondiciji. Jedino sama završnica uspona, poslednji kilometar, je dosta jača, tako da će svi sem onih u vrhunskoj kondiciji taj deo gurati, ali to svakako ne umanjuje atraktivnost trase niti je dovoljno da promenimo njenu ukupnu ocenu. U tih 10 km prolazite kroz čiste četinarske sastojine, kroz šume i preko livada okruženih šumama, pri čemu se na više mesta pružaju sjajni pogledi ka južnim obroncima Golije i Pešterskoj visoravni.
Kada krenete sa Jankovog kamena nizbrdo, ukopčajte pedale, pridignite se malo sa sedišta zbog ravnoteže i povucite težište tela unazad – sledi strmoglavi spust kroz neke od najlepših četinarskih šuma u Srbiji, gde ćete izgubiti prvih 300 m visine pre nego što stignete uopšte da zastanete. Put je u prvom delu mestimično kamenit i neravan, tako da treba voziti sa punom koncentracijom i pažljivo balansirati. Kasnije nagib postaje manji, makadam solidniji i širi, omogućavajući vam da opušteno klizite kroz četinarske drvorede, bez previše angažovanja kočnica.
Kada ugledate mešovite šume znači da ste već blizu raskrsnice Gradački krst – pred samom raskrsnicom imaćete još jedan ekstremno strm, ali kratak potez spusta sa lakat krivinom – ne zalećite se previše, da se u krivini ne biste katapultirali u neku krošnju!
Od Gradačkog krsta imate više načina da se spustite ka Devićima – praktično bilo koji od tri kraka puta će vas odvesti u dolinu neke od reka koje se uskoro objedinjuju u Brusničkoj reci, koja se u Devićima uliva u Studenicu. Mi smo u ovom treku izabrali srednji, najkraći put, koji vas postepeno, prolazeći kroz selo Gradac, spušta do ušća Srednje i Gradačke reke. Kada se jednom nađete u dolini, sledi opušteno vijuganje širokim makadamskim putem (koji, doduše, u vreme kiša ume da bude prilično blatnjav), sve do mosta preko Brusničke reke na ušću Dajićke u Brusničku reku, gde ubrzo počinje asfalt. Ostatak puta do hotela Radočelo u Milićima, pored manastira Pridvorica, vodi sve vreme asfaltom niz Studenicu.
Ovo je jedna od bajkerskih trasa koje bi se mogle nazvati jednosmernim – pogodnim samo za spust – zbog prejakog nagiba na deonici između Jankovog kamena i Gradačkog krsta. Postoje drugi, znatno blaži pravci za penjanje ka Odvraćenici, od kojih je jedan dat u članku Golija: Milići – Bzovik – Odvraćenica (54 km) .
Ostali resursi gde je ova trasa opisana:
Putopis Golijski vez.
Foto album Golija u svim bojama jeseni.
Komentari
Nema još komentara.