Tara, Galinik 1305 m
Ukupna dužina treka 8,1 km
Ukupni savladani uspon 500 m
Najniža tačka treka 905 m
Najviša tačka treka 1305 m
Kondiciona težina 4/10
Tehnička težina 4/10
Dom Predov.Kr – Galinik – Dom Predov Kr.
Od medjutačke „Prevoj Brautov.“ na treku, sa južne strane, staza je ne uredjena i ne markirana ili je mi jednostavno nismo vidjeli zbog napadanog visokog snega , tako da smo se ka vrhu Galinik probijalu kroz šumu tražeći najlakši prolaz. Isto to važi i za silazak severnom stranom Galinika. Ukupna dužina tog problematičnog dela staze je oko 1 km tako da nije predstavljao neki veći problem planinarima.
Slavko, i mi smo vodili grupu proletos na Galinik i nikako ne bih mogao da se složim da je tehnička težina tog uspona najlakša moguća težina, odnosno jedinica. Jedinica je recimo za nešto kao što je šetnja po uređenim stazama na Avali, a ovamo su ljudi od ekstremne strmine u spoju za velikim nestabilnim kamenjem i sitnijim polusiparom koji se odronjava jedva žive glave izvukli (neki su i padali). I to na toj navodno „markiranoj“ (a zapravo jako loše markiranoj) stazi. Kada bih ja ocenjivao tehničku težinu uspona na Galinik rekao bih da je to bar nekih 8 ili 9 od 10.
Gandaf, možda ste donekle u pravu. Mi smo to prelazili po svežem napadanom snegu i prijatnom vremenu za šetnju i nismo mogli osetiti te probleme sa siparom i sitnim kamenjem. Da smo padali i klizali se, jesmo. Da nije bilo šume i drveća, za koje smo se hvatali stvarno neznam kako bi se popeli. Kod ocenjivanja tehničke težine smatrao sam da smo samo mi imali tog dana loše uslove za uspon (sveže napadani sneg) a da u nekim normalnijim uslovima taj uspon i nije tako tehnički teško izvodljiv, Slažem se, da posle ove Vaše primedbe i iskustva koje ste vi imali na ovoj trasi, zaslužuje neku veću ocenu za tehn. težinu ali se nebi nikako mogao složitida to bude 8-10 kako ste Vi naveli.
Ja smatram da takvu najveću tehn. težinu moraju dobiti oni usponi gde može doći do ugrožavanja ljudskih života bilo nepažnjom planinara ili višom silom kao što su usponi po strmom ledniku (potrebno koristiti dereze i cepin), opasnosti od zinskih lavina, usponi gde ima čestih odrona kamenja, prelazak nabujalih reka preko provizornih mostića i vlažnih balvana i sl.
Mislim da ste ovom dobronamernom primedbom otvorili temu za odredjivanje kriterijuma ocenjivanja Kondicione i Tehničke težine treka. Ovako bez medjusobnog usaglašavanja svako ima svoje proizvoljnno mišljenje o treku kojeg postavlja, zavisno kroz šta je sve je do tada prošao i doživeo on lično.
I ja sam se peo na Galinik, mada samo severnom stranom. Peo sam se i u letnjim i u zimskim uslovima. Složio bih se sa Sašom da uspon nije lak, ali sa druge strane i sa Slavkom da nije nešto drastično težak, pogotovu kad se uzme u obzir da visinska razlika tog dela uspona iznosi samo oko 100 m, pa sve to brzo prođe, a posle čovek zaboravi sve teškoće, nego se samo seća predivnog pogleda sa vrha.
Pošto sebe ne smatram nekim žešćim planinarom, ako taj uspon ocenimo i sa 8, onda sam jako ponosan na sebe 🙂 Hajde da se nađemo na oceni 6 ili eventualno 7!