Topli Dol – Midžor (2170 m) – Babin Zub – Topli Dol (27 km)
Dužina trase – 27 km
Ukupni uspon – 1440 m
Najniža tačka – 730 m
Najviša tačka – 2170 m
Kondiciona težina – 8/10
Tehnička težina – 3/10
Ova trasa uspon na Midžor, najviši vrh Stare planine u Srbiji, spada u jedan od kondiciono gledano najtežih uspona koji možete izvesti kod nas, s obzirom da podrazumeva savladavanje čak 1440 m visinske razlike u jednom dahu. Čak i leti ovo je kondiciono zahtevan uspon (koliko god bio izuzetno tehnički lak), a zimi, po snegu, on predstavlja pravi izazov i odličan pripremni uspon za neke ozbiljnije ekspedicije van zemlje. Zapravo, treba se dobro informisati o dubini i konzistenciji snega pre nego što na ovaj uspon krenete, jer ako je sneg u višim predelima izuzetno dubok i ukoliko je kretanje kroz njega veoma otežano, vrlo je verovatno da do mraka, u kratkom zimskom danu, nećete uspeti da savladate rastojanje od 17 km koje vas deli od planinarskog doma na Babinom Zubu, krećući se ka njemu od sela Topli Dol preko vrha Midžora.
Kada smo mi savladali ovu trasu januara 2007. snega u Toplom Dolu gotovo da nije ni bilo i sličnu situaciju smo imali sve do oko 1500 m nadmorske visine, nakon čega je dubina snega dosta brzo počela da raste, da bi nam za probijanje ka vrhu u poslednjim metrima, kroz sneg do kukova, trebala čitava večnost. Zato je načelni savet da Midžor ne shvatate olako – ipak je to visokogorski uspon na najviši vrh u Srbiji.
Iako planinari u vrhunskoj kondiciji ovaj krug leti mogu prepešačiti za jedan dan, savetujemo vam da ipak ne forsirate i da ga podelite u dva dana – prvog dana popnete Midžor i stignete do planinarskog doma na Babinom Zubu gde ćete prenoćiti (rezervacije smeštaja za ovaj dom vrše se preko Turističke organizacije Knjaževca, na telefon 019 735230), da biste onda drugog dana mogli opušteno da se spustite preostalih desetak kilometara do Toplog Dola, gde će vam preostati pregršt vremena za obilazak prirodnih znamenitosti oko Toplog Dola, kao što su Piljski, Čunguljski ili Krmoljski vodopadi (instrukcije za stizanje do ovih vodopada biće date u zasebnim trekovima).
Do Toplog Dola ne ide redovna autobuska linija, ali možete stići automobilom ili iznajmljenim kombijem solidnim 18 km dugim asfaltnim putem od sela Temska. Za prenoćište je najčešće na raspolaganju nekadašnja učiteljska kuća preko puta odavno puste seoske škole, pored crkve. Pošto iz godine u godinu ključeve od ove kuće u selu imaju i nemaju (kuću održava lovačko društvo iz Pirota), sigurnije je da, za svaki slučaj, ponesete šatore za noćenje u Toplom Dolu, što vam neće pasti teško ako dolazite kolima. U svakom slučaju, za zimske uslove treba poneti veoma tople vreće za spavanje, jer su mogućnosti za zagrevanje u učiteljskoj kući veoma loše, a prozori i vrata nikako ne dihtuju.
Sam uspon kreće od poslednjih kuća kad produžite od seoske prodavnice uzbrdo – nemojte hvatati ulicu koja skreće desno, već produžite pravo, i iza poslednje kuće videćete vrlo solidnu stazu uklesanu u strmu kamenitu padinu obraslu žbunastim rastinjem i retkom šumom, kojom ćete vrlo brzo savladati početnih 150 metara visine, dobivši priliku za lep panoramski pogled na Topli Dol i dolinu Toplodolske reke nizvodno. Nakon toga, na oko 900 m visine, izbijate na pašnjake, preko kojih ide širok kolotrag, prateći greben i lagano dobijajući visinu. To je greben Udice, koji pratite sve do Gornje Ćićeine čuke, iznad koje sledi deo malo strmijeg uspona kojim se Udica spaja sa Dugim bilom. Kada se spojite sa kolotragom koji ide samim vrhom Dugog bila, ostaje vam još 360 metara prilično konstantnog uspona do vrha.
Opšta karakteristika ovog uspona je da je njegova strmina prilično konstantna, ali ne i ekstremna, uz tek poneki kraći zaravnjen deo, nedovoljno dug da bi se mogao smatrati odmorom od uspona u pravom smislu. Dakle, iako pred vas ne postavlja nikakve tehničke probleme, za ovaj uspon će vam svakako trebati dobra fizička kondicija. Zbog vidika koji se pružaju uspon na Midžor je atraktivan u svako doba godine, ali posebno zimi, kada ogroman prostor beline oko vas i večiti boravak iznad oblaka stvara utisak da se nalazite na nekoj daleko višoj planini.
Nastavak ovog treka od vrha Midžora ka Babinom Zubu vodi po vrhu grebena, što zimi ume da bude bolja solucija kada je dubok sneg – na vrhu grebena vetar često zaledi površinu snega, tako da je moguće hodati po njoj, bez propadanja. Alternativno, možete se uputiti ka Babinom Zubu i prateći markiranu stazu koja ide kolskim putem od ruševina nekadašnje karaule, 50 m ispod vrha sa njegove južne strane. Silazak sa Midžora ka Babinom Zubu je lak, ali izuzetno atraktivan i u smiraj dana, dok Sunce lagano tone za horizont, ume pred vama da stvori neke fascinantne prizore za fotografisanje. Za spust od Midžora do Babinog Zuba (7 km) ne bi trebalo da vam je neophodno više od 1:30 do 1:45 sati, sem ako je izrazito dubok sneg.
Spust od Babinog Zuba ka Toplom Dolu ide kolskim putem, većim delom kroz gustu bukovu šumu, prelazeći brojne manje i veće potoke, dok napokon ne stignete u dolinu Rakitske reke, koju pratite do sela.
Hvala na treku. prosli sa turno skijama 13-14 marta.
Bila je magla i vetar inace odlicna tura
Pedja
Moj Garmin Mobile XT na telefonu Noka e61 se srusi kada pokusam da importujem ovaj trek. Nemam taj problem kada importujem kosmaj-avala.gpx. Importuje ga program sam kad ga stavim u \Gramin\GPX\Current.gpx. Zna li neko u cemu je stvar? Da li mogu nekako da konvertujem ovaj gpx u format koji Garmin ume da proguta? Probao sam da ga konvertujem u verziju 1.1 programom GPSBabel, ali i dalje crkava.
Mobile XT je prilično bagovit softver, a zapravo i nije aplikacija predviđena za ponovno korišćenje već snimljenih trekova. Current.gpx je koliko se ja sećam zapis njegovog trek loga, tako da je teško reći šta je to što ga „zbuni“ ako mu se kao trek log podmetne nešto što to nije. U principu ima mnogo fleksibilnijih komada softvera za mobilne telefone, barem kada je u pitanju njihova primena van puteva. Kolega je u GPS sekciji Freebikinga nedavno pisao o softveru Pathaway (http://freebiking.org/2011/01/pathaway-gps-software) koji se može koristiti na Symbian, Palm, iPhone i Windows Mobile operativnim sistemima, pa bi možda on bio bolja alternativa.
Što se konverzije različitih GPS formata iz jednog u drugi tiče, ja najradije to činim iz Ozi Explorera, jer on ravnopravno čita i piše GPX, KML i svoje PLT/WPT formate (a nudi i opciju direktnog prikaza učitanih podataka u Google Earth-u). Treba malo vremena dok čovek ne shvati šta sve Ozi Explorer može i kako se to radi, ali zaista je u ptanju briljantan komad softvera. Svako ko ne uloži napor da ovlada njime ima prilično sužene opcije kada je obrada GPS podataka u pitanju.
Divne slike.
Link ka ostalim slikama ne radi vise.
(slobodno obrisite komentar kada/ako izmenite link)
pozdrav
Goran
Postovani
Zeleo bih da vam se zahvalim na deljenju treka.
Proslog meseca smo isli na Staru planinu vasom stazom, sa tom razlikom da smo krenuli iz Babinog zuba, pa prvo na Midzor, i onda dalje u Topli Do. Preporucio bih drugima da idu u kontra smeru, jer je spustanje niz planinu prilicno nezgodno.
Slike ukoliko neko zeli da pogleda.
http://www.flickr.com/photos/u-goran/sets/72157634747482487/
Pozdrav,
Goran