Olimpijska regija (115km)

Dužina: 115 km
Ukupan uspon: 1300 m
Najniža tačka: 0 m
Najviša tačka: 500 m
maks.nagib us./sp.: 13/11 %
Kondiciona težina: 3/10
Tehnička težina: 3/10
Izvori: min. 3
Mada u podnaslovu SiB stoji informator o planinama Balkana smatram da vožnja po ravnim terenima može isto tako biti zanimljiva. Istovremeno i sam sam se bunio za prikaz staza koje se baziraju na asfaltu, ali u ovom slučaju je on korišćen samo kada je bilo nemoguće koristiti staze i bogaze. Da bi ispunio zahtev za planinarenjem u trek sam uključio i dva uspona, ali oni su izvedeni gotovo u celini po asfaltu.
Sve navedeno, dovoljno bi bilo da se ovaj trek i ne pojavi na SiB, ali činjenica da Srbija nema more (mada sam živeo u dve države koje su ga imale – SFRJ i SCG), čini da je za mene obala izuzetna prirodna lepota, tako da ne odustajem od postavljanja ove rute.
Bazirano na fotografijama, ovo će uglavnom biti malo uputstvo kao se kretati ovim područjem, na šta obratiti pažnju i sl. Zamislio sam ovo kao vodič, poput Alvirovićevih (SAT revija) uputstava za putovanje na odmor. Trek je kreiran tako da su jednodnevnoj vožnji uz obalu dodata dva nezavisna uspona izvedena prethodnih dana.
Bez obzira gde se nalazili, grčki vozovi vas, sa sve biciklom, mogu odvesti tamo kuda ste namerili (u mom slučaju koristio sam voz od Leptokarije do Eginia (Aiginio)), prevoz bicikala je besplatan, u pratnji vozača.
Vožnju uz obalu moguće je prekinuti u mnogobrojnim dobro opremljenim kampovima, ali (bez obzira na upozorenja) moguće je noć provesti i na divlje, tako da sam u treku obeležio dva mesta gde su šatori postavljeni van uredjenog prostora, a adekvatnih mesta je mnogo više (pustih plaža pa čak i manih uvala ima dovoljno na ovom prostoru).
U prilog ovoj temi, adekvatnog korišćenja prostora, date su fotografije gde su praktični Grci ravan krov iskoristil da postave kamp prikolicu, ali i čitav avion (DC3).
Vezano za fotografiju sa roza cvetovima, Grci su mi uporno objašnjavali kako je u pitanju menta, da bih konačno saznao da je u pitanju biljka koja se koristi za inhalaciju i ima mnogo intenzivniji miris od onoga što mi zovemo nana, a oni nazivaju pepermint i koristi se normano za pripremu čaja. Raste na sve strane, obavezno uberite, osušite i po potrebi koristite za probleme sa disajnim putevima.
Mada se pesak uz obalu čini prijateljski nastrojen prema gumama, nije nemoguće probušiti gumu (što se meni i dogodilo) zato je neophodno poneti adekvatan alat, rezervnu gumu i td. Pomoć možete očekivati samo u Kateriniju, ali sam se ja za izlizane kočnice snašao i u servisu u Platamonu (waypoint na treku – Sakis…).
Od Leptokarije put vodi ka Livitri, tačnije kafiću u prirodi iz kojega je odličan pogled na čitavu oblast. Usput ćete naići na Magnetno polje, automobil (ili autobus)izbačen iz brzine i bez podignute ručne bezbedno stoji na nagibu ili se čak penje uzbrdo (u našim krajevima, zaboravih gde, takodje je prisutna ova pojava).
Iznad Neos Pantelejmona nalazi se veoma stara tvrdjava (Platamon Castle), a put uzbrdo vodi do starog sela u čijem centru se nalazi nebrojeno taverni, suvenirnica… sve izgradjeno tj. obnovljeno sredstvima EU (pre krize). Nedaleko odavde je i mesto odakle poleću paraglajderi koji svoje putovanje završavaju na plaži Neos Pantelejmona.
Po povratku u ovo mestašce, nedaleko od izvora 3, moguće je do Platamona stići prolaskom kroz stari železnički tunel. Zanimljivo i potpuno bezbedno iskustvo, pošto ovuda vozovi već godinama ne saobraćaju, a šine su u mnogo boljem stanju nego mnoge srpske pruge, pa čak niko i ne skida (krade) šrafove sa nje.
Za kraj, budite oprezni na putevima i svakoj zalutaloj kornjači omogućite bezbedan prelazak preko puta.
Komentari (1)