Austrougarsko-turskim putevima rata i mira (NS-Petrovaradin-Sr.Karlovci)(35km)
Dužina trase – 35 km
Ukupni uspon – 540 m
Najniža tačka – 70 m
Najviša tačka – 187 m
Kondiciona težina – 3/10
Tehnička težina – 2/10
Izvora pitke vode – 4
Austrougarsko-turskim putevima rata i mira (NS-Petrov.-Sr.Karlovci) (klinite na link za preuzimanje GPX datoteke)
Ovaj trek, će Vas upoznati kako sa Petrovaradinskom tvrđavom, tako i sa delom istorije koja se odigrala oko nje, a imala je velikog uticaja na svetske tokove, kao i sa Sremskim Karlovcima. Krenimo redom…
Područje Petrovaradina i njenu stenu (gde Dunav pravi najveći zaokret na svom toku) naseljavali su još Kelti i Rimljani, ali vojno utvrđenje postaje 1235. godine kada Ugarski kralj Bela IV osniva manastir-tvrdjavu. Međutim, 1526. godine, u pohodu Osmanlijskog carstva na ove prostore, tvrđava pada pod Turske ruke i to će trajati 161 godinu. Austrijska vojska 1687. godine zauzima tvrđavu i 1692. počinje izgradnja tvrđave u današnjem obliku. Više o tvrđavi ovde ili na wikipediji
Možda i mnogi novosađani nisu obišli celu tvrđavu, pogotovo Hornverk deo, ali ovaj trek vas baš vodi od gornjeg platoa, preko čuvenog sata, do podgrađa Petrovaradina, i preko trandžamenta i vojne kasarna, uranjate u manje poznat deo. Prolazite pored konjičkog kluba, Bastiona i streličarskog kluba, manju šumu i izlazite na Dunav. Ovde možete i da malo zavirite u podzemne galerije kao što smo i mi uradili, ali samo uz vodiča koji dobro poznaje teren (postoji oko 16km podzemnih galerija i tunela)
Naravno tu je i zaštitini znak Petrovaradinske tvrđava – sat čije velika kazaljka pokazuje minute, a mala sate – da bi se bolje video sa veće udaljenosti.
Da se ponovo, malo vratimo na istoriju.
Veliki turski ratkoji je bio između Otomanskog carstva i više evropskih sila (1683.-1699.) je oslobodio velike delove centralne Evrope (opsada Beča 1683.god) od Turaka i bitno oslabio njihovu vojnu moć. Posle velike bitke kod Slankamena 1691. god. i bitke kod Sente 1697.god. Turci se povlače i u Sremskim Karlovcima je potpisan Karlovački mir 1699.god. gde je prvi put upotrebljen okrugli sto za pregovore. Na tom mestu je kasnije podignuta kapela mira koju ćete nešto kasnije videti i obići.
Tada su i počeli veliki radovi za izgradnju podzemnih galerija i katakombi na Petrovaradinskoj tvrđavi, u strahu od povratka turaka. Radove prekida izbijanje novog Austrijsko-turskog rata (1716-1718). U nastojanju da izmeni odluke Karlovačkog mira Turska je preduzela pohod na Austriju.
Na prostoru od Vezirca do Petrovaradina, 5. avgusta 1716. godine odigrala se jedna od odlučujućih bitaka. Austrijska vojska (oko 76.000 ljudi) pod komandom Eugena Savojskog porazila je dvostruko brojniju vojsku (oko 120.000 ljudi) predvođenu velikim vezirom Damad Ali-pašom. Na Vezircu je bio razapet šator velikog vezira iz kog je on komandovao bitkom. Veliki vezir je u toku bitke bio ranjen i ubrzo je umro a kasnije je sahranjen je u beogradskoj tvrđavi. Ovo brdo je po njemu i dobilo ime Vezirac.
Putem nastavljate dalje i spuštate se u naselje Zanoš. Ukoliko je suvo vreme i predhodnih dana nije bilo padavina, možete nastaviti dalje trekom prema jezeru i poljskim putem prema Sremski Karlovcima, ali ako je bilo kiše preporuka je da skrenete levo prema asfaltu i tako se poštedite velikog blata koje je vrlo moguće u nastavku treka.
U svakom slučaju dolazite u Sremske Karlovce – malom ali značajnom mestu.
Sada ćete posetiti i Kapelu mira koja je podignuta 1817. godine posvećenja Svetoj Gospi od mira (na ovom mestu je potpisan Karlovački mir 1699. god.)
Ovo je samo deo toga što možete da vidite u Sremskim Karlovcima – na vama je da otkrijete još dosta toga a neke preporuke i više slika može pogledati na TRIPbike galeriji.
U povratku, ka Novom Sadu, na samom ulasku u Petrovaradin je crkva Snežne Gospe koja je podignuta na mestu džamije u znak velike pobede hrišćanstva nad islamom i velike bitke na Vezircu 5. avgusta 1716. god (kada je pao sneg u avgustu). Interesantan je i krst iznad polumeseca kao znak pobede.
Posle ove bitke Turci su proterani sa ovih prostora, a iz Srbije tek 100 godina kasnije posle II srpskog ustanka
Srećno i uživajte! 🙂
P.S. Ako vas zagolicala istorijska priča, produžite dalje niz Dunav u istraživanje istorije
Komentari (2)