Gialova (All in One)
Dužina: 4 km
Ukupan uspon: 135 m
Najniža tačka: 0 m
Najviša tačka: 131 m
maks.nagib us./sp.: 49/40 %
Kondiciona težina: 2/10
Tehnička težina: 2/10
Koliko je različitih i pre svega lepih sadržaja moguće smestiti u 90 minuta i 4km šetnje? Ovoga leta uverio sam se da je odgovor: „mnogo“. Naime, trek koji je priložen predstavlja šetnju uz dve lepe plaže, kratko planinarenje ka pećini i zamku starom više stotina godina, nastavlja se kroz lagunu (Vujaklija: „plitki zaliv, prirodno odeljen od mora“) koja obiluje živim svetom (posebno pticama) i završava na peščanim dinama.
Daleko, (oko 1500km od Bgd. tačnije Vršca), na krajnjem jugozapadu Grčke na ostrvu Pelopones krije se malo, zaista malo (pekara, par prodavnica, desetak taverni, dva velika kampa, 20-30 apartmanskih objekta…) mestašce Gialova.
Trek kreće sa plaže Voidokilia (burag – Vujaklija.com: želudac preživara, u narodu poznat i kao škembe) koja se ovako zove zbog svoga izgleda (pogledaj fotografiju). Po navodima jednog štampanog vodiča: „izabrana od strane New York Times-a za jednu od 10 najlepših plaža na svetu“ (neproveren podatak). Uspon kreće ka Nestorovoj pećini sa same plaže i nakon prvog uspona ukazuje se prekrasan pogled na Jonsko more. Nakon kratke zaravni zalazi se u šumu i prilično strmim putem, na polovini uspona, stiže se u pećinu koja iako ne preterano duboka (30-ak metara) poseduje ponešto pećinskog nakita i na vrhu otvor koji delimično osvetljava unutrašnjost. Nastavak uspona vodi na vrh brda i u ostake Palaiokastra, tvrdjave koja potiče iz 13. veka, a pretpostavlja se da je nastalo na temeljima mnogo starijih gradjevina.
Nešto blaži spust vodi kroz četinarsku šumu ka Zlatnoj plaži (Golden beach) čije ime sve objašnjava. Ovde je voda dublja, pa je moguće „ozbiljnije“ plivanje, a preko Sikia kanala može se hodom po vodi i nešto plivanja preći na ostrvo Sfaktiria, ali je sa ove strane teže zaći u unutrašnjost ostrva.
Trek nastavlja kroz Gialovu lagunu u kojoj je registrovano preko 270 vrsta ptica, i važi kao jedino stanište afričkog kameleona u Evropi. Naravno, tokom leta je broj ptica mnogo manji, a najviše ih ima u martu i septembru, oktobru kada na putu ka ili iz Afrike ovde „odmaraju“ pred ili posle puta preko mora. Ovde je korišćen prolaz sa strane lagune, ali je mnogo atraktivniji prolazak kroz samo središte lagune, posebno rano ujutro, što je moguće izvesti i biciklom i predstavlja jedinstveno iskustvo (u narednom treku Laguna…).
Trek se nastavlja u pravoj pustinji, peščane, još uvek „žive“, dine za trenutak čine da sva u okolini vrlo prisutna voda iščezne sa vidika, a pešak se mahinalno hvata za svoju flašu sa vodom kako bi se uverio da nije prazna … Ipak, ubrzo se ukazuje plaža Voidokilia i na njoj obeležen i zaštićen prostor: mesto na kome su kornjače snele svoja jaja (i na fotografiji).
Ako nešto nedostaje, na primer vodopad … na samo tri kilometra od Gialove nalazi se Kalamari simpatičan vodopad u gustoj šumi, nakon 2 km dostupan samo pešacima. (takodje u narednom treku Laguna…).
Napomena: kampovi su odlični, smeštaj u apartmanima (link ka Gialova laguna) odličan, ali su cene više u odnosu na sever Grčke, ali vredi svakog eura i svakog predjenog kilometra. Takodje se relativno blizu nalaze još mnoge lepe plaže, slapovi Polilimnio (mnogo jezera) su na 20-ak kilometara, još dve tvrdjave (na 6 i 17km) i mnoge antičke iskopine i sl.
Još fotografija na: http://www.trekking.in.rs/?page_id=69
Komentari (2)